Redakcja

Zespół redakcyjny tworzący Playboy’a w początkowym okresie wydawania pisma niewiele ma wspólnego z autorami, którzy publikują na łamach magazynu dziś. Częste zmiany redaktorów naczelnych i współpracowników doskonale ukazują podejście wydawców, którzy stale – raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem – poszukują coraz ciekawszego formatu miesięcznika.

Redaktorzy naczelni

Kiedy w 1992 roku Beata Milewska podjęła decyzję o wprowadzeniu na polski rynek pierwszego numeru gazety, funkcję naczelnego powierzyła Tomaszowi Raczkowi. Znany krytyk nie ukrywa, że prowadzenie pisma, w którym dość odważnie eksponuje się kobiece ciało, nie było początkowo łatwe. Ciężko było namówić do rozbieranych sesji modelki, nie mówiąc już o gwiazdach. Dlatego pierwsze nagie zdjęcia celebrytki ukazały się dopiero w trzecim numerze magazynu. Mimo to czas redagowania miesięcznika były naczelny wspomina w sympatią i kojarzy ze stopniowym przełamywaniem tabu. Dla wielu czytelników Playboy był w początkowym okresie wydawania przykładem magazynu tworzonego ze smakiem i dobrym gustem. Po 5 latach Tomasza Raczka zastąpił Grzegorz Basaj, który funkcję szefa pełnił zaledwie przez rok. Kolejne cztery lata Playboy działał pod kierownictwem Przemysława Berga. To on rozpoczął proces zmian w wyglądzie miesięcznika. Ich efektem były m.in. odważniejsze sesje znanych aktorek, a żelazną zasadą pictoriali stało się odsłonięcie biustu. W 2002 roku stanowisko naczelnego objął Andrzej Czuba, dotychczasowy szef  „Voyage”. Za jego rządów gazeta zmieniła szatę graficzną. Stałymi elementami w każdym numerze stały się także: artykuł wstępny autorstwa redaktora naczelnego, rubryka „Playboy radzi”, komiksy erotyczne i opowiadania. Rok później Czuba ustąpił miejsca młodemu dziennikarzowi, Marcinowi Mellerowi. Ten zadomowił się w fotelu redaktora naczelnego i pełni obowiązki do dzisiaj.

 Stali współpracownicy

Zmian dokonywano nie tylko na stanowisku szefa. W ciągu 21 lat z pismem współpracowało kilkudziesięciu znanych dziennikarzy. Kiedy magazyn wchodził na polski rynek, swoje teksty w Playboy’u publikowali m.in. Zygmunt Kałużyński, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Janusz Korwin-Mikke i Stanisław Lem.  Mocną stroną gazety od zawsze były także felietony, których autorką przez 17 lat była Hanna Bakuła. W tym czasie partnerowali jej kolejno Antoni Piekut, Grzegorz Brzozowicz, Kuba Wojewódzki i Igor Zalewski. W maju zeszłego roku Playboy zmienił format i teraz każdego miesiąca możemy czytać teksty innych znanych autorów. Do tej pory ukazały się felietony m.in. Anny Muchy, Macieja Maleńczuka, Roberta Górskiego, Marii Czubaszek czy Tymona Tymańskiego.

Playboy to jednak nie tylko ciekawe artykuły i dobra publicystyka. Każdy numer dostarcza również sporej dawki dobrego humoru. Na łamach gazety swoje limeryki publikował niegdyś Michał Rusinek, którego zastąpił z czasem Szymon Majewski. Showman przez trzy lata był autorem pikantnych wierszyków, ale przez częste obcowanie z erotyką,  podobno niemal całkowicie „stracił zainteresowanie seksem”;) Limeryki Szymona zastąpiła więc rubryka Usta-usta – zbiór cytatów dotyczących szeroko ujętej tematyki erotycznej. Do dzisiaj z magazynem współpracuje także Andrzej Mleczko, którego rysunki  (Mleczkomix) możemy oglądać zawsze na jednej w pierwszych stron gazety. Z Playboy’em współpracowało także wielu ekspertów.  Porad seksualnych przez pewien czas udzielał sam Andrzej Depko, a za rubrykę Moto Salon odpowiedzialna była Martyna Wojciechowska.  Koneserzy wina zaczynają z kolei lekturę od tekstów Tomasza Prenge-Baczyńskiego – pasjonata i znawcy tego szlachetnego trunku.

Obecny zespół redakcyjny

 Jesteście ciekawi, jak obecnie wygląda zespół Playboy’a?  W maju 2009 roku, z okazji wydania 200. numeru miesięcznika, członkowie redakcji ujawnili swoje oblicza i zdradzili czytelnikom, co robili, gdy pierwszy numer gazety trafił do sklepów. Miłej lektury!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s